نظافت هود آشپزخانه‌ تاثیر مهمی در ظاهر چیدمان آشپزخانه دارد، ضمن اینکه این موضوع باعث بهبود و افزایش عملکرد هود می‎شود. با این وجود، در بیشتر موارد این تمیزکاری از نظر مراقبت و نگهداری نادیده گرفته می‌‌شود. از طرفی عملکرد این دستگاه در تمیز نگه داشتن هوای آشپزخانه غیر قابل انکار است، از این رو نکات مربوط به نگهداری و تمیز کردن هود آشپزخانه نیز اهمیت زیادی دارد.

نکات مهم نگهداری از هود آشپزخانه

تمیز کردن هود آشپزخانه برای بیشتر افراد دلهره‌آور است، با این وجود این نظافت می‌تواند عملکرد و طول عمر هود را افزایش دهد. اگر چربی و کثیفی بر روی هود مشاهده می‌کنید، بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

یک هود هواکش معمولی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • سایبان هود: قسمت قابل مشاهده هود هواکش که معمولاً از فولاد ضد زنگ یا سایر مواد بادوام ساخته شده و فن و فیلترها را در خود جای داده است.
 • فن یا دمنده: با کشیدن دود، بو و ذرات معلق در هوا از فیلترها و بیرون راندن آن‌ها به بیرون، جریان هوا ایجاد می‌کند.
 • فیلترها: آن‌ها چربی، دود و سایر ذرات را جذب کرده و از تجمع این ذرات و کثیفی‌ها در هود هواکش یا بازگرداندن آن‌ها به آشپزخانه جلوگیری می‌کنند.
 • کانال‌کشی: سیستم تهویه‌ای که هوای جذب شده و آلاینده‌ها را از هود به بیرون خانه می‌برد.

برای تمیزکاری هود آشپزخانه به این تجهیزات نیاز دارید:

 • دستکش لاستیکی تمیزکننده
 • یک اسفنج و چند پارچه تمیزکننده (خیس و خشک)
 • مایع ظرفشویی یا صابون ظرفشویی
 • محصول تمیزکننده مخصوص سطح (مانند پاک‌کننده فولاد ضد زنگ)

چرا نظافت هود آشپزخانه‌ مهم است؟

نظافت هود آشپزخانه‌ به‌عنوان تجهیزات اصلی برای تصفیه هوا و از بین بردن بو در محیط آشپزخانه اهمیت دارد. در واقع هنگامی که از اجاق گاز برای بخارپز کردن، جوشاندن، سرخ کردن و… استفاده می‌‌شود، این دستگاه روشن خواهد شد. دو نوع هود وجود دارد:

هودهای خروجی، که در آن فن استخراج‌کننده هوا را از بالای اجاق گاز بیرون می‌‌‌کشد و آن را از طریق یک مجرا به سمت محیط بیرون هدایت می‌کند.

در این نوع هودها، تمیز کردن منظم برای کارآمد نگه داشتن سیستم‌های استخراج ضروری است: چربی، گرد و غبار یا رسوب آهک در کانال‌های هود آشپزخانه، ظرفیت استخراج سیستم را به شدت کاهش می‌‌دهد. با این حال، جای نگرانی نیست: تنها با رعایت چند نکته احتیاطی و تمیز کردن مناسب، هود شما در بهترین حالت خود عمل می‌‌کند.

نکات مهم برای نظافت و تمیز

تمیز کردن هود آشپزخانه
تمیز کردن هود آشپزخانه

کردن فیلتر هود

بخش مهم نظافت هود آشپزخانه‌ به فیلتر آن مربوط می‌شود، چرا که فیلتر بیشتر کارهای سنگین هود را انجام می‌‌‌دهد تا هوای آشپزخانه را تازه نگه دارد و از پوشش چربی سطوح آشپزخانه جلوگیری کند. این مراحل آسان را برای تمیز کردن آن دنبال کنید.

1. بررسی کنید که آیا هود آشپزخانه شما دارای فیلتر قابل شستشو است یا خیر؟

اگر هود آشپزخانه شما یک هود چرخشی است، هوا قبل از چرخش مجدد به آشپزخانه از فیلترهای کاغذی یا زغالی داخل دستگاه عبور می‌‌کند. در این دستگاه‌ها، معمولاً نمی‌‌‌توانید فیلترها را بشویید. در نتیجه، شما باید فیلترها را به طور مرتب تعویض کنید تا عملکرد فیلتر را بالا نگه دارید. فیلترهای کاغذی را می‌‌توان از سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌های مخصوص خریداری کرد و آن‌ها را به اندازه برش داد.

هودهای استخراج‌کننده که هوای چرب را به بیرون از خانه می‌‌‌فرستند، معمولاً از یک فیلتر فلزی استفاده می‌‌‌کنند که می‌‌‌توان آن را تمیز کرد.

2. فیلتر را بردارید و تمیز کنید

اولین قدمی‌‌ که باید هنگام نظافت هود آشپزخانه‌ بردارید، این است که فیلترها را جدا کنید. برای اطلاع از نحوه باز کردن هود آشپزخانه و جدا کردن ایمن فیلتر، دفترچه راهنمای دستگاه خود را بررسی کنید. برای شروع تمیز کردن هود آشپزخانه، بگذارید فیلتر مدتی در سینک خیس بخورد. بسیاری از افراد سوال می‌پرسند: آیا می‌‌توانم از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه استفاده کنم؟ پاسخ مثبت است و در واقع ایده بسیار خوبی به نظر می‌رسد. فیلتر خود را با یک اسفنج/مسواک و مایع ظرفشویی تمیز کنید که از شر چربی خلاص شوید.

 • اگر چربی فیلتر هود چسبنده است یا به سختی پاک می‌‌‌شود، برای نظافت هود آشپزخانه‌ از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.
 • این دستگاه برای فیلتر کردن چربی‌های موجود در هوا، محصولات احتراق، دود و … طراحی شده است، بنابراین مهم است که هر چند وقت یکبار برای تمیز کردن آن وقت بگذارید.
 • سینک خود را با آب گرم پر کنید: در این مورد هر چه آب داغ‌تر باشد، بهتر عمل می‌کند و تمیز کردن هود آشپزخانه بهتر انجام می‌شود، بنابراین در صورت نیاز مقداری آب بجوشانید.
 • به آب داغ، باید صابون یا مایع ظرفشویی و جوش شیرین اضافه کنید. از صابون کافی برای کف‌آلود شدن آب کمک بگیرید و حدود ¼ تا ½ فنجان، جوش شیرین به آن اضافه کنید. ترکیب را مخلوط کنید.

3. فیلترها را تمیز کنید

حالا که اجازه دادید فیلترهای کثیف در آب داغ با صابون ظرفشویی و جوش شیرین خیس بخورند، وقت آن است که آن‌ها را تمیز کنید. در این حالت، تمیز کردن فیلتر یک فرآیند نسبتاً آسان است، زیرا خیس خوردن فیلتر باعث نرم شدن کثیفی و چربی‌ها شده است.

4. فیلتر را جای‌گذاری کنید

صبر کنید تا فیلتر تمیز، خشک شود، سپس آن را در داخل هود آشپزخانه با پیروی از دستورالعمل‌های دفترچه راهنمای کاربر خود جای‌گذاری کنید. شما باید مطمئن شوید که آن‌ها به‌درستی در جای خود قرار می‌‌‌گیرند تا بتوانند مانند قبل کار کنند.

نکات مهم برای تمیز کردن فیلتر هود
نکات مهم برای تمیز کردن فیلتر هود

نکات مهم نظافت هود آشپزخانه‌

برای اینکه تمیز کردن هود آشپزخانه را به شکل مناسبی انجام دهید، باید مجموعه نکات مهم آن را در نظر بگیرید و اجرا کنید.

1. محصول پاک‌کننده مناسب را برای تمیز کردن هود آشپزخانه انتخاب کنید

برای نظافت هود آشپزخانه‌ بهتر است از یک محصول تمیزکننده سطح استفاده کنید که برای مقابله با سطح خاص هود آشپزخانه شما طراحی شده است. این بدان معناست که اگر سطح هود آشپزخانه شما از فولاد ضد زنگ ساخته شده، همواره باید از پاک‌کننده مخصوص سطوح استیل استفاده کنید.

برای نظافت هود آشپزخانه‌ دستورالعمل‌های محصول تمیزکننده را دنبال کنید و از یک اسفنج نرم یا یک پارچه تمیزکننده کمک بگیرید. بسته به میزان کثیفی هود، ممکن است لازم باشد قبل از شروع شستشو، چند دقیقه اجازه دهید محصول تمیز‌کننده بر روی کثیفی باقی بماند و اثر بگذارد.

بهتر است هودهایی با سطح شیشه‌ای را به شکل ظریف تمیز کنید. این سطح را می‌‌توان با پارچه‌های غیر ساینده و شوینده‌های خنثی غیر خورنده تمیز کرد تا ساختار آن به خطر نیفتد و ویژگی‌های عملکردی‌اش حفظ شود. الکل یا مواد مبتنی بر الکل هرگز نباید برای سطح فولادی ضد زنگ هود استفاده شوند. با انتخاب محصولات مناسب، تمیز کردن هود آشپزخانه سریع و آسان است و بدون هیچ گونه نگرانی در مورد آسیب دیدن سطح یا قطعات هود انجام می‌شود.

2. مراقب باشید سطح هود آشپزخانه خراشیده نشود

نظافت هود آشپزخانه‌ در قسمت‌هایی که کثیفی یا چربی‌های چسبیده دارد، به یک مسواک نرم نیاز دارد. این نوع تجهیزات به شما امکان می‌‌دهند تا بدون خراش دادن سطح، از شر هر گونه کثیفی، چربی و آلودگی خلاص شوید.

3. برای نظافت هود آشپزخانه‌ پوشش نور را تمیز کنید

تمیز کردن پوشش نور نیز بخشی از نظافت هود آشپزخانه‌ آشپزخانه است، بنابراین لازم است آن را نیز در برنامه کاری خود قرار دهید. در اکثر مدل‌ها می‌‌توان پوشش نور هود را برای تمیز کردن جدا کرد. همچنین می‌توان آن را درست مانند فیلتر، در آب کف‌آلود  خیس کرده و با یک اسفنج نرم تمیز کرد.

4. هود آشپزخانه را خشک کنید

هنگامی‌‌ که تمام آلودگی‌ها را از روی سطح هود پاک کردید، آن را با یک پارچه خشک پاک کنید تا از بروز لکه‌های آب روی سطح براق جلوگیری شود.

این فرآیند بخش مهمی از نظافت هود آشپزخانه‌ به‌حساب می‌آید، چرا که خیس شدن هود به مدت طولانی می‌تواند دردسر تازه‌ای برای شما ایجاد کند و باعث اتصالی جریان برق شود.

5. هر چند وقت یکبار باید هود آشپزخانه خود را تمیز کنید؟

وقتی صحبت از نگهداری هود آشپزخانه با عملکرد خوب می‌‌‌شود، تمیز کردن و نظافت هود آشپزخانه‌ به شکل منظم اهمیت زیادی دارد. این نظافت روتین و منظم از تجمع چربی و کثیفی چسبناکی که به سختی از بین می‌‌رود، جلوگیری می‌‌کند و عملکرد فن شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌‌دهد. اگر هود آشپزخانه و اجزای آن را به طور مرتب تمیز کنید، کثیفی‌های انباشته شده بسیار راحتتر پاک می‌‌شوند و فرآیند تمیز کردن را به چند دقیقه زمان محدود می‌کنند.

توصیه می‌‌کنیم در صورت آشپزی منظم، ماهی یک بار فیلتر هود آشپزخانه را تمیز کنید. در این نظافت روتین، شما می‌توانید به‌سادگی فیلتر هود را با مقداری مایع ظرفشویی در سینک تمیز کنید یا اگر قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را دارد، آن را در ماشین ظرفشویی قرار دهید و بشویید. این کار همچنین فرصت خوبی برای پاک کردن پره‌های فن و پوشش آن فراهم می‌کند. در مورد سطح هود آشپزخانه نیز باید بگوییم هر زمان که در حال تمیز کردن سطوح دیگر در آشپزخانه هستید، آن را تمیز کنید، به خصوص بعد از پختن غذاهای چرب. این موضوع باعث براق نگه داشتن سطح هود می‌‌شود.

6. پیش از نظافت هود آشپزخانه‌، ایمنی را در نظر بگیرید

هودهای آشپزخانه مجهز به ورودی برق متوسط، دارای جریان و ولتاژی هستند که می‌‌تواند برای انسان خطرناک باشد: قبل از شروع نظافت هود آشپزخانه‌، توصیه می‌‌شود منبع تغذیه را از تابلو برق جدا کنید تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری شود. از طرفی هنگامی که همه چیز ایمن است، می‌‌توانید عملیات تمیز کردن هود آشپزخانه را به شکل واقعی‌تر انجام دهید.

7. بدنه کاپوت هود را تمیز کنید

تمیز کردن بدنه هود نیز بخشی از فرآیند نظافت هود آشپزخانه‌ به‌حساب می‌آید، این نظافت از باقی‌ماندن آثار و لکه‌ها روی کاپوت هود جلوگیری می‌کند. تمیز کردن بدنه هود را با خاموش کردن هود و اجاق گاز خود شروع کنید. اجاق گاز باید قبل از تمیز کردن هود آشپزخانه کاملاً خنک شده باشد. با استفاده از یک حوله میکروفیبر نرم و یک محلول تمیزکننده خانگی غیر ساینده، بدنه را در جهت کثیفی‌ و چربی‌ها پاک کنید.

اگر قسمت بیرونی هود کثیف است، می‌توانید برای تمیز کردن از محلول صابون و آب گرم به همراه یک اسفنج نرم استفاده کنید. برای این کار، از اسفنج تمیز‌کننده با سطح خشن استفاده نکنید. در ادامه نیز با یک پاک‌کننده استیل ضد زنگ (برای جلا دادن و درخشان نگه داشتن نمای بیرونی هود)، کار را تمام کنید.

8. دریچه هوای هود را تمیز کنید

نظافت هود آشپزخانه‌ اهمیت زیادی دارد، چرا که شما را با بخش‌های مختلف هود آشنا می‌کند، ضمن اینکه هود آشپزخانه را از بیشتر تعمیرات بی‌نیاز می‌کند. به‌عنوان مثال اگر جریان هوای هود شما مسدود و محدود به نظر می‌رسد، حتماً دریچه هوا را بررسی کنید. در این حالت، احتمال مسدود شدن دریچه هوا با گریس وجود دارد، این موضوع می‌تواند بر عملکرد هود تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند باعث خطر آتش سوزی شود، بنابراین بسیار مهم است که در صورت تشخیص گریس از یک متخصص برای پاک کردن آن کمک بگیرید.

انتخاب روش مناسب برای نظافت هود آشپزخانه‌ علاوه بر اینکه عملکرد هود را افزایش می‌دهد، از بروز حادثه و کاهش ایمنی در حین کار کردن هود جلوگیری می‌کند.

9. تیغه‌های فن را تمیز کنید

کثیفی، زباله و گریس نیز می‌تواند روی پره‌های فن هود جمع شود.

حال آنکه فن‌ها نقش بسیار مهمی در عملکرد هود دارند، بنابراین در صورت کثیف شدن، باعث عملکرد ناقص هود شده و روی عملکرد کاپوت شما تأثیر می‌گذارند.

تمیز کردن فن‌ها به طور منظم از سوختن موتور شما جلوگیری می‌کند.

برای نظافت تیغه‌های فن هود، ابتدا باید هود را خاموش کنید. همچنین مطمئن شوید که اجاق گاز خاموش است، ضمن اینکه باید از خنک شدن اجاق گاز نیز اطمینان پیدا کنید. برای پاک کردن تیغه‌های فن از آب صابون و یک پارچه غیر ساینده استفاده کنید. در آخر نیز بهتر است تیغه‌های فن هود را خشک کنید. مراقب باشید و از خیس کردن هر گونه قطعات الکتریکی، لامپ و محفظه موتور هود خودداری کنید، زیرا این مسئله باعث بروز اتصالی برق یا اختلال در عملکرد هود آشپزخانه خواهد شد.

تمیزکاری هود

جمع‌بندی

نگهداری منظم لوازم آشپزخانه و ابزارهای جانبی برای حفظ عملکرد خوب آن‌ها در طول زمان ضروری است. عواملی که ممکن است به عملکرد صحیح دستگاه کمک کنند، بسته به دستگاه مورد نظر متفاوت هستند. هود آشپزخانه یک عنصر بالقوه با دوام و ساختار محکم است. با این حال این دستگاه به تمیز کردن دوره‌ای نیاز دارد. عملیات نظافت هود آشپزخانه‌ باید با دقت و با رعایت دستورالعمل‌های خاص انجام شود تا به هود آسیبی وارد نشود و به درستی کار کند.